Четвер ,2.5.2024
Banner

Інтернет-часопис

ОСТАННІ НОВИНИ
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського
Головна » Статті » Книга номера

Нульова сповідь
     «Ми сильніші за смерть, але слабші за нас самих». Це саме та «Нульова заповідь» Оксани Вєліт. Книжка, яка викликала суперечливі враження, починаючи від «заржавілих образів» і закінчуючи містичними перформенсами та грубою, але вишуканою лінією кохання. Така собі романтична суміш із містикою, що «пахне» якимись постмодерними гонитвами за авангардом.

    
Вєліт О. Нульова заповідь. – К.: Факт, 2007. – 280 с.
Книжка справді захоплива, інколи нагадує психологічний трилер, але це досить вдало поєднується із плутаною динамікою, що містично захоплює. Дочитавши до кінця, відкрийте початок і прочитайте шість сторінок, – це продовження, навіть хронологічне, щось на зразок кульмінації на початку книжки, що дуже властиве детективам, але водночас це так звана метатекстова гра (до речі, зроблена продумано й доцільно).

     Сюжет побудовано на контрастах, стереотипах, містичних вкрапленнях, а також  наповнений  мареннями, коханням, навіть жахами, які доволі органічно доповнюють картини. Таке враження, що твір пишеться без задуманої фабули: просто на папір виганяються почуття (щодо цього – подвійні оплески). Якщо із психологізмом не складається, то почуття, розуміння їх та переживання, трохи несвідомий запис та інтимні вкраплення епістолярного стилю – просто чудові. З іншого боку, сюжет продуманий, інколи аж до неприємності, й це давить на авторку, а так звиклося до простоти, ба навіть справжності та неймовірної близькості. Листами, віршами, снами чи почуттями авторка, чи то пак, героїня близька до буденності. Разом з тим, вона настільки далека від звичайного існування, що вкотре змінюються пріоритети. І це, безсумнівно, заслуга авторки, яка взялася трансформувати стереотипи й прирівнювати людей до богів.

     Обов’язково треба згадати про «місто снів», яке є у творі магістральним, навколо якого все крутиться, вгадується. Це місто створив головний герой, Тарас, бог (але він цього дивним чином не пам’ятає). В цьому місті блукають коти, собаки, єдинороги й запахи, от тільки «не вистачає людей». Є два варіанти: або він усіх повбивав, адже працює (точніше, має покликання) снайпером, завдяки чому й познайомився з головною героїнею – Мальвою, (як і він – психічно неврівноваженою), або просто нікого не впускав у своє місто. Він живе і блукає, з’являється у снах, а головне – має своє серце, бо найвищим вважає «необмежену волю», втішаючи себе тим, що «є речі, як тривають вічно. Як, наприклад, самотність». Така собі екзистенційно приречена людина з нав’язаним способом існування. І тут уже зрозумілі кольори сірого й коричневого на кожному кроці, запахи та звуки «розламаної, мов шоколад, тиші» й запрограмована реальність учора, сьогодні – і то завжди не ким іншим, як самим собою.

     Місто є сном, воно з’являється у снах, чи ми з’являємось у ньому (в них?); воно – втілення самотньої волі, втілення бога (нехай напівбога), але це те, що належить лиш одному. Тому що цей один так вирішив. Місто стає причиною прощання двох рідних людей – брата й сестри.

     Юна героїня Мальва страшенно закохується в старшого брата. Коли той одружується, вона впадає в менінгітну депресію, аж поки знаходить іншого, схожого на «демона чи бога», який навчає її снайперського ремесла. Далі вбиває свою найближчу подругу – кішку Юнону, пізніше остаточно «їде дахом» і вбиває свого молодшого брата, бо «брат має бути лише один», тікає з дому, блукає в сомнамбулічних снах і знищує людей на замовлення: «вбивати їй подобалось». Увечері – вбивства, вдень – розмови з Конфуцієм, Лао Цзи, Магометом і «нашим любим» Володимиром Іллічем Леніним, який «по ідеї» мав бути в пеклі.

     Потім – божевільня для самогубців, де продовжуються блукання у снах і навідування мертвих дітей із цвинтаря. А далі – втеча, магічні зустрічі, шалене прагнення бути з коханим, котрий боїться Мальви, бо вона – найгірша господиня для його серця, яке може розбити й забрати волю, таку бажану, прокляту й важку, тому зраджує її і більше не дозволяє зайти у створене ним місто снів. Боги не є кращими за людей, зрештою, різниці, як такої, немає: ми всі «вбиваємо тих, кого любимо».

     Чомусь інколи виникає враження, що авторка робить усе, аби здаватись дорослішою, хоча, варто зазначити, книжка переконує в тому, що Оксана Вєліт – не юна дівчинка, яка пише про нездійснене кохання та романтичні ляпи а ля ґламур чи «я поріжу собі вени, якщо ти не повернешся». Тут усе по- дорослому, але якось відсторонено (принаймні так здається). Часом це втомлює, навіть розчаровує. Зазначу –  повість (саме так позиціоновано твір, обсягом у 300 сторінок) читається дуже легко, незважаючи на певну заплутаність, зайвий психологізм, чи навіть глобалізм.

     Друга частина твору – розповідь про сина Мальви і (теоретично) Тараса. Теоретично – бо стається таке собі непорочне зачаття від індійського брахмана Магомета, якого послав Тарас тому, що Мальва хотіла від нього дитину. Сина звуть Коляда – такий собі напівсупермен-напівмесник, якого врешті, після вбивства матері, зґвалтування дівчинки та спалення дитячого будинку, запрошують до пантеону богів. І хто б ви думали? Сам Володимир Ілліч, якому не вистачає людей, аби ділити їх на табори й будувати оспіваний комунізм навіть у вимірі божества.

     Інколи просто чудово обіграні певні контрасти. З гумором, навіть «чорним», у дівчини, усе гаразд, а депресії – це вже певна дань молодіжному роману.

    «Спи маленький Коляда,
    Хай прийде тобі біда.
    Буде ручки вивертати,
    Буде ніженьки ламати.
    Твої очі уночі
    Хай повиклюють сичі.
    Люлі-лю, кукуріку,
    Спи маленький байстрюку», – співає мати синочкові.

     Де ще ви прочитаєте, щоб Магомет дав копняка Леніну? Де побачите картину, у якій янгол смерті стоїть поряд із ліжком; їжака із крилами, котрий залетів через вікно, гризе ногу, роблячи тисячі ран; філософські вчення Будди, Магомета, Конфуція, Лао Цзи та Леніна в процесі пиття горілки із пластмасової тари змішувались і виходило щось синкретичне?..

     Насолода, яку отримуєш від читання книжки, нівелює недоречності, котрі, скоріше всього, випадково допущені авторкою.

     Переконався, що нульова заповідь функціонує, про неї завжди слід пам’ятати, а ще краще – прочитати, аби трохи пожити в короткометражному місті снів. Воно того варте.

Василь ПАСТУШИНА
Категорія: Книга номера | Додав: Admin (17.12.2009) | Автор: Книга номера
Переглядів: 647 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:


Головне Меню





Рубрикація
Нотатки на полях
Вірші з шухляди
Презентація
Поетичний шинок
Книга номера
Кіоск муз
Наразі
Потаємне
Контркультура
Провокація
Півліра
Різне
Образок

Друзі сайту













Пошук



Погода у Вінниці



Опитування

ВАШЕ УЛЮБЛЕНЕ МІСЦЕ ДЛЯ ПРОГУЛЯНОК У ВІННИЦІ:

Всего ответов: 21


Архів матеріалів





Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0