П`ятниця ,10.5.2024
Banner

Інтернет-часопис

ОСТАННІ НОВИНИ
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського
Головна » Статті » Різне

Скільки живуть книги
     Відтоді, як люди навчилися писати, свою мудрість вони довіряли книгам. В Україні книга завжди була у великій пошані. Особливою увагою користувалися раритетні видання. Цінними стародруками може похвалитися і наша бібліотека.

     У нашому університеті є бібліотека так званих «цінних книг», котра нараховує близько 1500 примірників. Найдавнішою книгою є «Литовское княжество», що видана у 1811 році. Оскільки Україна тривалий час знаходилася у складі Російської імперії, а потім – Радянського Союзу, зміст більшості книг стосується історії Росії та російської літератури. Фонд раритетних книг відображений у системному каталозі, де подана уся інформація про книги, авторів та сюжети деяких видань. Доступ до цієї електронної бази мають усі студенти університету.


     Постає питання: звідки у нашій бібліотеці така кількість рідкісних видань? Бібліотекарі переповідають, що під час Великої Вітчизняної війни увесь книжковий фонд університету був знищений. Після завершення війни надійшло розпорядження з Москви відновити зруйновані бібліотеки навчальних закладів України і забезпечити їх книгами Так були завезені «Собрание сочинений» Л. Толстого (видання 1913 року), «Полное собрание сочинений» Ч. Діккенса (1910 року), «Педагогические сочинения» В. Стоюніна, видана 1892 року.


     Особливу цінність становить «Каталог монет», виданий 1884 року. В ньому зібрані практично всі монети світу. Але, на жаль, ця книга знаходиться у «хворобливому» стані і потребує ретельної реставрації. Взагалі, більшість книг у стані очікування допомоги та відновлення. Бібліотекарі для цього докладають великих зусиль. Реставрація книги – дуже важка праця, що потребує неабиякої витримки.


     У наявності також книги із невідомою датою «народження» (Л. Толстой «Війна і мир», переклад збірки творів Г. Гейне) та книги без авторів.


     Виділяється з-поміж інших досить цікава книга В. Іконникова «Общественные деятели ХVI века» (1866 року), в якій розповідається про ментальність росіян і слов’янське походження, подається трактування про династію Романових, котра постійно переписувала історію Російської імперії.

Зустрічається велика кількість примірників фізико-математичного, природничо-георафічного, психологічного та педагогічного спрямування: Вебер «Энциклопедия элементарной математики» (1911 року), І. Менделеєв «Метод механики» (1898 року), Г. Лоренц «Элементы высшей математики» (1899 року).

     У раритетних книгах, переважно початку ХХ століття, на форзацах зустрічається реклама, що є досить унікальним явищем для тогочасної видавничої справи. Зберігаються також і прижиттєві видання І. Франка, С. Руданського, П. Куліша, «Енеїда» І. Котляревського (видання дореволюційного періоду).


     На сьогодні електронна база цінних книг нараховує 457 примірників, 37 назв (дані постійно змінюються). Отож, шануймо та читаймо книжки, бо в них мудрість і знання, набуті упродовж тисячоліть.


Олександр ТКАЧУК
Категорія: Різне | Додав: Admin (17.12.2009) | Автор: Раритети
Переглядів: 512 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:


Головне Меню





Рубрикація
Нотатки на полях
Вірші з шухляди
Презентація
Поетичний шинок
Книга номера
Кіоск муз
Наразі
Потаємне
Контркультура
Провокація
Півліра
Різне
Образок

Друзі сайту













Пошук



Погода у Вінниці



Опитування

ВАШЕ УЛЮБЛЕНЕ МІСЦЕ ДЛЯ ПРОГУЛЯНОК У ВІННИЦІ:

Всего ответов: 21


Архів матеріалів





Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0