П`ятниця ,24.9.2021
Banner

Інтернет-часопис

ОСТАННІ НОВИНИ
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського
Головна » 2018 » Грудень » 16 » У ХРАМІ ЦІМ, Є МІСЦЕ ВСІМ, ХТО ПИШЕ І ЧИТАЄ

19:55
У ХРАМІ ЦІМ, Є МІСЦЕ ВСІМ, ХТО ПИШЕ І ЧИТАЄ


Книгозбірні Вінницького педуніверситету виповнилося 105-ої річниці.

Почерпнути для себе щось нове і цікаве, зануритися у світ знань і науки, навчитися мислити чи просто пофантазувати – все це можна зробити за допомогою книги. Максим Рильський казав: «Книга – це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного».

Перші книги майстри слова писали від руки, використовуючи для цього різний матеріал: глину, листя, кору дерев, шкіру тварин, папірус тощо. Із часом книжки набували популярності. Відтак з’явилася потреба в тому, щоб навчитися зберігати ці унікальні видання. Саме це сприяло виникненню книгозбірень. Неможливо назвати точну дату їхньої появи, проте відомим фактом є те, що вони пройшли складний і тривалий період розвитку, а сучасні книгосховища – не просто склади, а справжні скарбниці, де зібрані знання і багатство усього народу.

Славиться своєю бібліотекою й Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. Вона почала свою історію ще в далекому 1913 році в тодішньому Учительському інституті. Бібліотека пройшла досить складний шлях: війну, голодомор, економічну кризу. Через брак ресурсів фонд університетської освітянської книгозбірні починався всього з декількох полиць.

Згодом фонд книгозбірні почав розширюватися і розвиватися, з’явилася нова структура. Вагома роль у розбудові книгозбірні належить людям. Як зауважила директор бібліотеки Валентина Білоус: «Не приміщення і не фонди, а саме люди власним професіоналізмом і відданістю бібліотечній справі творять історію».

Сучасна бібліотека ВДПУ – це інформаційно-науковий центр, фонд якого нараховує понад 500 000 одиниць зберігання. Електронні ресурси складають близько 300 000 бібліографічних записів. Функціонують 5 структурних підрозділів, 2 абонементи та 4 читальні зали (у тому числі 2 електронних).

Кожен зал по-своєму унікальний і оригінальний. Наприклад, у відділі наукової та художньої літератури знаходиться загальна читальна зала. Там вас завжди привітно зустріне берегиня Броніслава Федорук. Вона не тільки знайде потрібну книгу, за якою прийшли, але й напоїть смачненьким чаєм. Броніслава Іванівна називає свою залу найкращою в університеті: «Бібліотека для нас – не робота, а життя». Також у цьому залі часто проходять виставки, зустрічі з відомими людьми, майстер-класи для школярів. Пані Броніслава зі щирою посмішкою розповідає про робоче місце, яке за 25 років стало другою домівкою. Із радістю ділиться гордістю бібліотеки – рідкісними книгами в єдиному екземплярі, зокрема подарунковими виданнями «Вінниця у спогадах» «Вінниця: погляд у минуле» та «Вінниця. Історія нашого часу». На запитання, чи не страшно залишатися серед величезної кількості книг у вечірню годину, відповідає, що звикла. Зізнається: привидів не зустрічала. А книги, які падають з полиць, пробуджуючи тишу і гармонію, зовсім її не лякають.

Перше, що ви побачите при вході до читальної зали, – це табличку із написом: «Думай про те, щоб гарно вийти, а не красиво увійти». Бібліотекарі Валентина Іванчук та Олена П’ятак завжди допоможуть знайти необхідне та й порадять щось цікавеньке. У залі функціонує виставка «Поезія – це завжди неповторність», де зібрано праці відомих майстрів слова, молодих поетів, а також студентів та викладачів. Абонемент наукової та художньої літератури нараховує близько 80 000 книг, читальна зала – 48753 примірників журналів та 1674 найменувань газет, розміщених у фонді з 50-х років ХХ ст.

В інформаційно-бібліографічному відділі забезпечують інформацією навчально-виховний процес, наповнюють електронні каталоги бібліотеки, виготовляють довідки, консультують, проводять інформаційно-масову роботу.

Одним із найцікавіших є відділ комплектування та наукової обробки літератури. Тут надають індекси УДК для наукових публікацій. Завідувач відділу Ірина Стопа розповіла про особливості роботи з інформаційною пошуковою мовою глобального електронного середовища, якій більше ста років. Вона об’єднує всі галузі знань в єдину універсальну структуру. Наразі ця класифікація нараховує більше 66 тисяч індексів, використовується 130 країнами світу, перекладена 57 мовами. Цю неймовірну кількість знаків доводиться тримати в голові кожному із працівників відділу, що не може не вражати.

У відділі навчально-методичної літератури займаються обслуговуванням читачів, масовою видачею комплектів літератури для студентів денної та заочної форм навчання. На вході до зали відвідувачів зустрічає виставка: будинок, викладений з книжок і газет, різні смаколики. Важко уявити, скільки сил і часу було вкладено в усю ту красу. Завідувач відділу Марія Марченко розповіла, що працівники часто організовують інсталяції, творчі зустрічі, тематичні виставки, перегляди.

Наймолодший відділ бібліотеки – інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення бібліотечних процесів, якому всього 12 років. У залі електронної інформації, де знаходиться 40 комп’ютерів, кожен студент може працювати в режимі онлайн, використовуючи каталог, пошук в інтернеті. Приємною особливістю є те, що працівники бібліотеки надають потрібну інформацію не тільки студентам ВДПУ, а й колегам з інших навчальних закладів.

Захоплює подих фондосховище, яке налічує близько 180 000 книг. Його особливість – цінні й рідкісні видання, загальна кількість яких 1500 одиниць. Найдорожча книга сховища – Біблія, подарована у 2009 році Владикою Симеоном, яка на той час коштувала 2500 грн. Одна з найбільших книг – «Атлас мира» та «Національний атлас України». Найменші видання – «Англо-російський словник», «Малий Кобзар».

Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету – не просто книгозбірня, а науково-просвітницький центр, який постійно вдосконалює свою роботу, завжди йде на зустріч читачу. Хоч і невеликий, але привітний колектив працівників завжди допоможе вам знайти все необхідне. Це родина, яка дивиться в спільне майбутнє, прагне вдосконалюватися щодня. Її копітка праця проявляється в наших студентах – начитаних майбутніх педагогах, творчих всюдисущих журналістах, талановитих музикантах, психологах. Тарас Шевченко свого часу казав: «Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку. Книга рятує душу від здерев’яніння».

Анастасія ЛЕСИК


Категорія: Культура | Переглядів: 285 | Додав: Gandziuk | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0

Ім`я *:
Email *:
Код *:


Головне Меню

Рубрикація
Із потоку новин
Культура
Обличчя
Дозвілля
Майстер-клас
Місто
Таїна фаху
Витоки
Потаємне
Слушна думка
77 чудес університету
Паралельний світ
Експрес-опитування
Дзеркальце моє, скажи...
Гумор
Різне
Стоп-кадр
Музика
Література
Вірші з шухляди
Позиція
Актуально
Спортивний щоденник
Життя зблизька

Друзі сайту

ПошукПогода у ВінниціОпитування

ВАШЕ УЛЮБЛЕНЕ МІСЦЕ ДЛЯ ПРОГУЛЯНОК У ВІННИЦІ:

Всего ответов: 21


Архів матеріалів

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0